2011. június 24., péntek

Védjük meg a művészet helyszíneit !!!



Pécsett a képzőművészet újabb helyszínnel lett szegényebb; jóllehet a Zsolnay Negyedben és Baranya megyei Múzeumnál is  "Nagy Kiállítóterek" nyíltak, a város több fontos kiállítóhelyet elvesztett. Januártól a Közelítés Művészeti Egyesület működtette HattyúHáz Kiállítóterem zárt be, mely közel tíz évig működött. Májusban a Pécs-Baranya Megyei Művészek Társasága Egyesület működtette Tűztorony Galéria is bezárt. Júniusban megszűnik a huszonhét éve működő Pécsi Kisgaléria is.

Sajnos, egy igen rossz tendenciáról beszélhetünk, nem csak helyi, de országos szinten egyaránt. Ezen jelenség okai közt egyaránt felfedezhetőek a gazdasági válság hatásai, a helyi beruházások nyomán létrejött financiális vákuum, de ugyanígy a kultúrpolitika "irányváltása", érzéketlensége a kortárs művészet vonatkozásában.




Pécs 2011-től a Kultúra Városaként határozza meg új önazonosságát. A nagy intézmények mellett a figyelem elterelődött a kisebb szervezetekről, intézményekről - melyek eddig is igen nehéz körülmények között működtek, s sorra zárnak be tradícionálissá vált helyeket. Pedig ezek támogatása létfontosságú lenne, s arányát tekintve nem is olyan horribilis összegekről van szó: a Pécsi Kisgaléria, a HattyúHáz, a Tűztorony Galéria együttes éves fenntartási költsége nem haladja meg a tíz millió forintot (miközben az új pécsi kulturális megaszervezet éves költségvetése milliárd fölötti nagyságrendű). Ez az összeg egy Pécsi Önkormányzatnak nem lehet akkora teher, mint az intézmények bezárása okozta presztízsveszteség. Nem beszélve az elvesztett munkahelyekről, programokról, szakmai-felületekről, a vizuális kultúra és a közművelődés elveszett esélyeiről.

Kérjük, kérünk, voksolj a kultúra, a művészet helyeinek megmaradása mellett !!!


Barátilag,

KME


2011. június 23., csütörtök

The Game Over!


Kedves  Művészek! Barátaim !

Amiben sokáig nem  hittem / hittünk, az sajnos bekövetkezik néhány héten belül, a  Pécsi Kisgaléria  bezárásra  kerül. A város vezetőivel folytatott korábbi személyes beszélgetésünk óta  már  látszott , hogy  baj lesz  , de a legutolsó pillanatig  hittem , hogy  nem történhet meg .
E  levelem megírásához  kellett egy kis  idő  a dolog feldolgozására.  
A 27 éve, 1984 .december 14-én  megnyitott művészeti intézményünk egy olyan speciális  igény szerint működött, amely mintegy  lehetőséget  adott a  kortárs  és  tradicionális  művészet  kamarakiállításban való bemutatására. Az elmúlt  közel három évtizedben a szakma és tárlatlátogató  közönség  315 kiállítást láthatott, melyben a pécsi és  hazai  művészek mellett   jó néhány  külföldi  művész  is  bemutatkozhatott  , mindezt egy  sajátos  kamaratermi  hangulatban. Azt  gondolom , hogy  ezzel  hozzájárulhattunk a  pécsi  képző-és iparművészet  és  művészeti képzés tekintélyének megalapozásához  és fenntartásához, elismeréséhez.
Véleményem szerint ez a megszűnés óriási vesztesége lesz a város  kultúrájának, hiszen a   2010 december 10-én  a  Zsolnay Kulturális Negyedben   megnyitott közel 1000 m2 –es felületű  kiállítóterem és a  Széchenyi téri Galériánk is más-más  lehetőséget  ad számunkra, gyakorlatilag néhány szakmailag  fontos, bár nem  nagy terjedelmű kiállításnak nagyon nehéz lesz megtalálni a helyét egy másfajta struktúrában.
Sajnos be kell látni nehezen volt védhető a helyzetünk a most divatos koncepció ellen, amely minden helyszín bevételkényszerét jelenti, s ami nem vett/vesz figyelembe szakmai értéket, a művészet  jelenre / jövőre  is  vonatkozó kihatását. Az elmúlt évek programjainak sikere - nem mellékesen a mi munkánknak is köszönhetően - a közönség  művészetről  való véleményének átformálását vagy legalább is annak lehetőségét magában hordozta. A kortárs és hagyományos  művészet váltakozó bemutatása  sikeresnek bizonyult, hiszen olyan rétegeket is  behozott a kiállító-terembe, akik  eddig csak bizonyos  tárlatokat  látogattak.
Eddig a legnagyobb problémának az tűnt (legalább is azt hittük !), hogy hogyan tudjuk megőrizni  az eddigi helyszíneket (Kisgaléria ,Széchenyi tér és Zsolnay) , nehogy a pénzhiányra hivatkozva  bármelyiket megszüntessék, mint a Hattyú Házat és Tűztorony Galériát,  sőt  azoknak  a hatáskörébe  tereljék, akik  bizony az EKF-évében  sem  bizonyították  maradéktalan hozzáértésüket. Annak az évnek az ígéret halmazai érezhetően nagyon sok kárt tettek a pécsi művészetnek, intézményrendszernek.
A  Zsolnay Kulturális Negyedben  lévő új kiállítóterem  persze lehetővé teszi  olyan  nagyobb  lélegzetvételű  tárlatok bemutatását, melyek a  közel 1000 m2 –es felületen  költségeiben és  művészi értékeiben  is meghaladják  az eddigieket. A kiköltözés  – a dolog jellegéből fakadóan -  nemcsak  egy  egyszerű  áttelepülést jelent, hanem  bizony a távolságból fakadóan a városból való kiszakadást is. Hiszen a  Kisgaléria  - legalább is   én így éltem  meg ! – nemcsak kiállítóterem volt, hanem  találkozóhely lett a művészek és  köztünk. Bárki bármikor bejöhetett hozzánk, ahol bánata, öröme  a miénk is  lett, s a  segítség sem maradt el, ha épp arra  volt szükség.
Természetesen   tudomásul veszem  a város érdekeit, el kell fogadom a döntést, de   nagyon fáj ,  hiszen én is 27 éve  dolgozom a Pécsi Galériában, minden  épületrész, minden bokor és  fa, minden fűszál  az én munkám eredményeképpen is alakult, nőtt, hozott létre egy  sajátos  belső  hangulatú  udvart, környezetet  s kiállítóhelyet.
A Polgármester úrhoz írt  utolsó levelemben azt kértem, hogy  korábbi ígéretéhez  híven támogassa a Pécsi Galéria és Vizuális  Művészeti Műhely további  intézményi és  szakmai önállóságát, mellyel  34 éve szolgálja  Pécs Város kultúráját  és  képviseli  az itt élő  képző-és  iparművészek érdekeit  itthon és  a  nemzetközi  művészeti  életben  is. Remélem ez nem szenved csorbát !
Tőletek /Önöktől  nem  kérek állásfoglalást , nem szervezek aláírásgyűjtést sem - ez elveimmel  ellenkezne! -, de elkeseredésemet tudatnom kellett ! Rábízom mindenkire  hogyan  értékeli, hogyan dolgozza fel ezt  a történést, de mondja el  baráti és szakmai körben  mi történt  Pécsett, a  Kultúra  Városában 2011 . június 23-án.
Barátsággal!
                                                                       Gamus Árpád , igazgató